Najdroższe zdjęcie na świecie! Peter Lik i jego artystyczne dzieła

Share Button
Najdroższe zdjęcie - Phantom by Peter Lik

Phantom by Peter Lik

Czy wiedziałeś, że najdroższe zdjęcie w historii fotografii zostało sprzedane za sumę 6,5 miliona dolarów?

Autorem zdjęcia jest Australijski fotograf krajobrazów Peter Lik, który na stałe zapisał się na kartach historii po tym, jak w Listopadzie 2014 roku sprzedał dzieło zatytułowane „Phantom” za rekordową sumę 6,5 miliona dolarów.

Zdjęcie zostało wykonane w upodobanym przez Lika malowniczym Kanionie Antylopy w Arizonie w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. To właśnie w jednej z jaskiń Kanionu został uchwycony „Phantom”.

Lik znany do tej pory z artystycznego podejścia do fotografii i ukazywania żywych kolorów Matki Natury odchodzi od swojego stylu i używa czerni i bieli, by przedstawić tytułowe „Widmo” utworzone przez wiązkę światła wdzierającego się do kanionu i przecinającego warstwy skalne.

Kanion Antylopy

Kanion Antylopy by Peter Lik

Wydawać by się mogło, że praca Lika nie jest niczym niezwykłym, bowiem podobnych zdjęć tego miejsca jest mnóstwo. Co zatem zdecydowało o takiej wartości zdjęcia? Być może unikalny pomysł fotografa, a może rzeczywiście zdjęcie jest warte milionów. Oceńcie sami.

Kolekcjoner, który wylicytował „Phantom” kupił także dwa inne obrazy Lika „Illusion” za 2,4 miliona dolarów oraz „Eternal Moods” za 1,1 miliona dolarów. Dało to niewiarygodną kwotę 10 miliona dolarów za 3 prace fotografa. Razem ze sprzedaną w 2010 roku za milion dolarów pracą zatytułowaną „One” Australijczyk posiada cztery pozycje na liście 20 najdroższych zdjęć, jakie kiedykolwiek sprzedano.

Illusion by Peter Lik

Illusion by Peter Lik

Eternal Moods by Peter Lik

Eternal Moods by Peter Lik

One by Peter Lik

One by Peter Lik

„Phantom” i „Eternal Moods” są monochromatycznymi wersjami kultowych obrazów Lika „Ghost” i „Eternal Beauty”.

Ghost by Peter Lik

Ghost by Peter Lik

Eternal Beauty by Peter Lik

Eternal Beauty by Peter Lik

Więcej zdjęć i informacji o twórczości Petera Lika znajdziecie na oficjalnej stronie fotografa Peter Lik Fine Art Photography.

Zespół aRTofFOTO.

Share Button
Tagi , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.