Jak zbudowana jest i jak działa migawka aparatu fotograficznego?
Migawka to ruchoma mechaniczna przysłona przetwornika obrazu (matrycy aparatu), umieszczona na drodze światła wpadającego do wnętrza aparatu przez obiektyw. Zbudowana jest z dwóch kurtyn i jest otwierana na czas niezbędny do zapewnienia prawidłowej ekspozycji (dostarczenia odpowiedniej ilości światła przechodzącego przez obiektyw i padającego na matrycę).
W starszych aparatach czas ten był regulowany za pomocą odpowiedniego układu mechanicznego, dziś migawki są z reguły sterowane elektronicznie.
Najkrótsze czasy ekspozycji, jakie można dziś uzyskać to zwykle 1/4000s lub 1/8000s (migawki mechaniczne) – podczas gdy długie mogą być liczone w sekundach, minutach lub nawet w godzinach. Migawki elektroniczne z kolei oferują ultrakrótkie czasy rzędu nawet 1/30 000 – 1/40 000s.
Migawkę zwalnia się spustem migawki, przewodowym wyzwalaczem spustu migawki (czyli wężykiem spustowym) lub zdalnie – pilotem na podczerwień oraz dzięki technologii WiFi.
Do czego w ogóle służy mi regulacja czasu naświetlania?
Krótkie czasy otwarcia migawki pozwolą Ci zamrozić ruch i uzyskać ostre zdjęcia poruszających się obiektów np. woda, pojazdy mechaniczne czy akcje sportowe.
Z kolei długie czasy otwarcia migawki pozwalają na dodanie efektu rozmycia i podkreślenie ruchu – można tu uzyskiwać ciekawe artystyczne efekty. Fotografowie krajobrazu używają długich czasów do rozmycia ruchu chmur czy wody, aby nadać zdjęciom dynamiki.
Należy pamiętać, że korzystanie z krótkich czasów migawki wymaga dobrych warunków oświetleniowych lub dużego otworu przysłony albo wysokiej wartości ISO. Długie czasy naświetlania są natomiast koniecznością przy fotografowaniu w słabym świetle.
Po co mi wiedza na temat przebiegu migawki?
O tym, jak długo Twój aparat będzie zdolny do wykonywania zdjęć, decyduje w głównej mierze właśnie migawka. Podobnie jak silnik samochodu, migawka aparatu ma swój przebieg i żywotność.
Wiedza o przebiegu migawki przyda się, gdy kupujesz lub sprzedajesz używany aparat. Dzięki znajomości liczby wykonanych przez aparat zdjęć określisz jego zużycie. Jeśli przebieg migawki nie przekracza 10 000 zdjęć, możemy śmiało powiedzieć, że aparat jest w bardzo dobrym stanie. Jeżeli aparat wykonał ponad 50 000 zdjęć, oznacza to, że może być mocno zużyty. Radzimy wystrzegać się zakupu aparatów, których przebieg sięga 100 000, ponieważ jest duża szansa, że migawka niedługo „padnie”.
Jak sprawdzić żywotność i przebieg migawki?
Jak już wspomnieliśmy, każda migawka ma swoją żywotność, czyli liczbę „klapnięć”, po której przestaje działać. Najnowsze modele aparatów zazwyczaj wytrzymują od 100 000 do 150 000 klapnięć. Niekiedy migawki przestają działać wcześniej, a w niektórych aparatach działają nawet dłużej niż szacowana wartość.
Szacunkową ŻYWOTNOŚĆ MIGAWKI w poszczególnych modelach aparatów możesz sprawdzić na stronie: http://www.olegkikin.com/shutterlife, gdzie wydawca strony buduje bazy danych na podstawie informacji wysyłanych przez użytkowników aparatów.
Natomiast PRZEBIEG MIGAWKI możesz sprawdzić na kilka sposobów. W Internecie można znaleźć wiele programów, które potrafią odczytać liczbę klapnięć migawki. Potrafią to też programy wbudowane w system Windows oraz Mac OS X.
Skupiliśmy się jednak na najszybszym rozwiązaniu niewymagającym korzystania z żadnych zewnętrznych programów.
Zatem, aby sprawdzić, ile zdjęć wykonał Twój aparat, wystarczy odwiedzić stronę internetową: https://www.camerashuttercount.com i przesłać zdjęcie wykonane przez Ciebie. Wynik z liczbą zdjęć wykonanych Twoim aparatem otrzymasz w kilka sekund.
Strona działa z większością modeli renomowanych marek tj. Nikon, Canon, Pentax czy Samusng.
Teraz gdy już jesteś świadomy tego, jak ważnym elementem w funkcjonowaniu aparatu jest migawka i jak sprawdzić jej stan pozbędziesz się ryzyka nabycia mocno wyeksploatowanego aparatu.
Życzymy zatem świadomych i udanych zakupów!
Zespół aRTofFOTO.